1989-cu ildə İtaliyada Slow Food hərəkatı yarandı. Bu hərəkatın əsas məqsədi fastfooda qarşı çıxaraq, yerli qastronomik ənənələrə və məhsullara sahib çıxmaqdır. Bu layihə 30 il ərzində bir çox həmfikir taparaq dünya şəbəkəsinə çevrildi və 160-dan çox ölkədə rəğbət qazandı. Təzə People Slow Food layihəsinin Azərbaycandakı fəaliyyəti və yerli aqropraktikanın qorunması haqqında topladığı məlumatı sizinlə də paylaşır.
Slow Food hərəkatının banisi Karlo Petrininin qastronomik fəlsəfəsinin üç əsas mövqeyi var: məhsulların təbii dadı olmalıdır, onların istehsalı ekolojı və ənənəvi olmalıdır, bazarda realizasiyası isə sosyal ədalətə uyğun olmalıdır.
90-cı illərin əvvəlində bu sadə qaydalar milyonlarla insanın ürəyinə yol taparaq, bir çoxlarını ilhamlandırdı. Fermerlər, restoratorlar, otelyerlər, turistik agentliklər və məmurlar regionla bağlı fikirlərini dəyişdirərək, yerli qastronomik ənənələrdə öz gələcəklərini tapdılar.
Növbəti onilliklərdə hərəkat böyüyərək dünya şəbəkəsinə çevrildi. Günümüzdə də onlar ətraf mühiti qoruyurlar, yerli ənənələri inkişaf etdirirlər, kiçik bizneslərə dəstək olurlar və turistləri regiona cəlb edirlər.
Slow Food hərəkatının əsas komponentlərindən biri – Ark of Taste (Dad gəmisi) – məhv olma təhlükəsi altında olan məhsulların ümumdünya kataloqudur. Bu “Qırmızı kitabın” əsas məqsədi bütün dünyada məhv olma təhlükəsi olan unikal məhsullar haqqında danışmaqdır. Bu təhlükənin yaranma səbəbləri isə iqlim dəyişikliyi, industrializasiya və urbanizasiyadır.
Ark of Taste kataloquna daxil olan 5000-dən çox məhsulun içindən, 31-ni Azərbaycanda tapmaq olar.
Məhv olma təhlükəsi ilə qarşılaşan məhsulları qorumaq və kiçik ənənəvi bizneslərə dəstək olmaq üçün slowfood hərəkatı Azərbaycanda COVCHEQ layihəsini reallaşdırıb. Bu layihənin məqsədi kənd təsərrüfatının iqtisadi dirçəlişi və regional turizmin inkişafıdır. Bu layihəyə artıq 5 rayon qoşulub – Şamaxı, İsmayıllı, Qəbələ, Şəki və Qax.
Qeyd olunan rayonlar möhtəşəm təbiət və zəngin mədəni irsi ilə seçilirlər. Ark of Taste siyahısında hər rayondan ən azı bir unikal məhsul qeyd olunub.
Video
Yalnız Azərbaycanda yetişən 5 məhv olma təhlükəsi ilə üzləşən və slow food presidia* siyahısında qeyd olunan məhsullar
*Presidia Slow Food – yerli heyvandarlıq və bitki növlərini yetişdirməyə davam edən, həmçinin qida istehsalı və hazırlanmasında unikal texnologiyaları qoruyan icmaların birliyidir.
Mədrəsə üzümü Presidia
Şamaxı rayonunun Mədrəsə kəndinin adını daşıyan, yerli qırmızı üzüm növüdür. Təsadüfi deyil ki, məhz bu rayon əsrlər boyunca Qafqazın şərabçılıq mərkəzi sayılıb. Burada tapılan e.ə. II minilliyə aid şərab qalıqları ilə basdırılmış küpələr və digər qədimi tapıntılar minillik şərabçılıq tarixinin sübutudur.
Keçən əsrə qədər davam edən ənənə 1985-ci ildə başlayan alkoqolizm ələyhinə ümumittifaq kampaniyası ilə dayandırıldı. Həmin il hektarlarla üzüm bağları məhv olundu. Bu gün Slow Food şərab istehsalçılarını dəstəkləyir, regionda bərpa işləri aparır və milli ənənələri qorumağa çalışır.
Dadlı şirin mədrəsədən ətirli, meyvə və sitrus notları ilə qırmızı və çəhrayı şərab istehsal olunur.
Ata-baba fındığı
Bu unikal meşə fındığı Qafqaz dağlarının cənub yamaclarında, Qəbələ və Qax rayonlarının arasındakı zonada yayılmışdır. Ata-Baba sözü yerli dialektdə “atadan oğula ötürülən” mənasını verir. Və bu doğurdanda belədi! Burada hər fermerin ən azı iki fındıq ağacı var ki, onu da nəsildən nəsilə ötürür.
Bu fındığın tərkibindəki yağ ona xüsusi zərif və şirin dad verir. Quru meyvə kimi istifadə olmaqla yanaşı, o həm də paxlava və digər şirniyyatların hazırlanmasında da vacib inqrediyent sayılır.
Bu gün Azərbaycan fındıq istehsalı üzrə dünyada 3-cü yerdədir (İtaliya və Türkiyədən sonra). Yerli fındıq onlarla ölkələrə, yüzlərlə fabrik və sənayə müəssisələrinə eksport olunur. Ticarətin inkişafı ilə yerli sortlar öz əhəmiyyətini itirərək yerini daha populyar əmtəə bitkilərinə verir. Bu tendensiyanın əksinə Slow Food Ata-Baba yetişdirən kiçik istehsalçıları dəstəkləyir və bu sortun Azərbaycanda və ölkədən kənarda da populyarlaşmasına və satışına təkan verir.
Yabanı Qafqaz itburnu Presidia
Unikal itburnu növü İsmayıllı rayonunun meşələrində və Girdimançay düzənliyində bitir. Bu regionun sakinləri əsrlərlə bu bitkinin yığılma və istifadə qaydalarını nəsildən nəsilə ötürürlər.
Cavan nəslin şəhərə axını nəticəsində bu ənənələr də məhv olma təhlükəsi ilə üzləşib. Slow Food yerli əhaliyə bu biliklərin qorunub saxlanılmasında kömək edir, gəncləri itburnu yığmağa sövq edir, giləmeyvədən mürəbbə, kompot və desertlər hazırlayır. Bu reseptlərin qorunması hər bir ailənin və bütün regionun adət-ənənələrinə dəstəkdir.
Dadı ilə yanaşı faydası ilə də seçilən giləmeyvələrdən savayı, yabanı itburnunun ləçəkləri də kulinariyada istifadə olunur. Bu ləçəklərdən ləzzətli mürəbbə hazırlayırlar, şirniyyatlara əlavə edirlər və çay süfrəsində təqdim edirlər.
Dağ balı
Azərbaycanın şimal-qərb hissəsinin dağlıq rayonlarında qədim arıçılıq ənənələri indi də qorunub saxlanılır. Yerli əhali təbii arı pətəklərini təqlid edən içi boş dəşikləri olan şalban – təknədən istifadə olunur.
Təknə adətən 600-800 metr hündürlüyündə yerləşdirilir ki, arılar alma, armud, şabalıd, şaftalı ağaclarından şirə toplamaya bilsinlər.. Belə pətəklər Qafqaz boz arıları üçün ideal yuva sayıla bilər. Təknələrin mühafizəsi yerli arıların populyasiyasınıda qoruyur.
Bununla belə, 19-cu əsrdən etibarən çərçivə pətəklərinin tətbiqi ilə əlaqədar olaraq, daha az məhsuldar olan təknələr çox nadir hallarda istifadə olunur. Bundan əlavə, onları hazırlamaq baha başa gəlir, lakin belə üsulla əldə olunan balın dadı da fərqli olur: daha tünd, sıx və xüsusi ləzzətə və ətirə sahib olur. Bu bal gündəlik məhsul deyil, dəyərli bir delikatesdir.
Xarı-bülbül
Qırmızı kitaba salınan orxideya növü olan Xarı-bülbül gülü əsasən Şuşa bölgəsində bitir. Xarı-bülbülün məxməri ləçəkləri bənövşəyi və ya tünd-qırmızı olur. Ləçəkləri quşa bənzədiyinə görə gül bülbül adını daşıyır.
Qarabağın simvoluna çevrilən bu gözəl gülün rəsmi bir çox Azərbaycan xalçasında da istifadə olunub. Xarı-bülbül mədəni irs və əfsanələrdə də öz əksini tapıb. Məsələn, bir rəvayətə əsasən, XVIII əsrdə yaşamış fars şahı öz həyat yoldaşı üçün bağ salır. Xanımının vətəni olan Şuşada yetişən bütün gülləri burada əkir, lakin xarı-bülbül gülü açmır, çünki o, yalnız öz doğma torpağında bitir.
Qarabağlılar xarı-bülbüldən ürək-damar sisteminin müalicəsi üçün ənənəvi cövhərlər hazırlayırlar.
Material Azerbaijan Tourism Board dəstəyi ilə hazırlanmışdır. Təzə People redaksiyası Səkinə Əsgərovaya (qastronomiya turizminin idarəedilməsi sektorunun müdiri) və Anar Lətifzadəyə (qastronomiya turizminin idarəedilməsi üzrə mütəxəssis) xüsusi təşəkkürünü bildirir.

The Slow Food movement appeared in 1989 Italy – its adepts confronted the fast food culture by supporting local gastronomic traditions and food products. Over three decades, the project has grown into a worldwide network, uniting millions of like-minded people on more than 160 countries. Təzə People tells you how Slow Food operates in Azerbaijan and how the movement saves local agriculture and food products from extinction
The founder of the Slow Food movement Carlo Petrini set three foundations for his gastronomic philosophy – Good, Clean and Fair, which means 1) all food products must have natural flavor 2) the food production must be ecological and traditional 3) the sale of food products must be socially just.
In the early 1990s these simply rules became revelation and inspiration to millions of people worldwide. Farmers and craftsmen, restaurant and hotel owners, tourist agents and authorities started changing their views on regional gastronomy – seeing their future in it, not “days of the past”.
Over several decades the movement has grown into a global network of local communities. And today this network protects the environment, revives and develops regional traditions, supports small businesses and attracts tourists.
One of the key components of the Slow Food movement is the «Ark of Taste» – an international catalogue of food products facing extinction. The main task of this “Red Book” is to tell the world about small farms producing unique food products, endangered by climate change, industrialization and urbanization.
The global “Ark of Taste” catalogue has more than 5000 items. 31 of which can be found in Azerbaijan.
In order to save the disappearing food products and help traditional small businesses of Azerbaijan, the Slow Food movement organized the COVCHEG project here. It is aimed at economic revival of rural communities, uniting and educating food producers, as well as developing regional tourism. Today it covers settlements in five regions of the country – in Shamakhi, Ismayilli, Gabala, Sheki and Gakh.
All of these regions are renowned for their rich cultural heritage, incredible nature and at least one unique food product mentioned in the “Ark of Taste”.
Video
5 diseappearing food products from the slow food list*, which can be found only in Azerbaijan
*Presidia Slow Food is an association of communities that continue to cultivate local plant species livestock as well as preserve unique technologies in food production
Madrasa Grapes Presidia
This type of grapes was named after the village with the same name in the Shamakhinsky district, which used to be one of the winemaking centers in the Caucasus for many centuries. Wine pitchers, dated second millennium BC, discovered here have served as a proof of thousands of years of winemaking traditions here.
This tradition had never ceased to live on until last century – when the nationwide anti-alcohol campaign started in the Soviet Union in 1985. Hectares of vineyards were destroyed here in that year. Today Slow Food supports winemakers who understand the value of this culture, rebuild the production and continue national traditions.
Red wines with special overtones, as well as rose wines with fruity and citrus flavors are made from the sweet and juicy Madrasa grapes.
Ata-Baba hazelnut
Unique type of hazelnut, which grows on the southern slopes of the Caucasian Mountains, between the Gabala and the Gakh districts. “Ata-baba” means “passed on from father to son” in Azerbaijani. And its not simply a metaphor for this region – every farmer here has at least two hazelnut trees on the premises, which go from generation to generation within a family.
The Ata-Baba hazelnut contains a lot of oils, which gives it a very tender and sweet flavor. Usually it is consumed raw, as well as used for making baklava and other sweets.
Azerbaijan is one of the world’s largest hazelnut producers (3rd place after Turkey and Italy). It is exported to dozens of countries, hundreds of factories worldwide. As hazelnut exports grew, local types of it have lost their significance, dwarfed by the more commercially profitable ones. Confronting this trend, Slow Food supports small businesses, which grow Ata-Baba hazelnut – helping them to popularize and to sell this type of hazelnut in Azerbaijan and beyond.
Wild Caucasian rosehip Presidia
The only type of rosehip of its kind grows in the forests of the Ismaillinsky district and the Girdimançay valley. Locals in this region have been carrying the knowledge of how to gather these small wild berries and turn them into food products – from generation to generation.
Nowadays, simply because many youths went to live in towns and cities, this tradition is on the brink of survival. That is why Slow Food helps the local community to preserve that knowledge – by attracting young people to rosehip gathering and cooking jams, syrups, compotes and desserts from it. Preserving these recipes means preserving traditions of every family here and of the entire region.
Apart from rosehip berries, which are valued for their vivid flavor and medicinal qualities, petals of wild rosehip are also used in culinary – and those are very useful for your health too. Jams are made of these petals, they are used as an ingredient for festive sweets or just served as a supplement to tea.
Mountain honey
Ancient traditions of honey making are still alive in the mountainous north-western part of Azerbaijan. Honey makers here use tekne – logs with carved holes, which serve as beehives.
Tekne are usually placed at the height of 600-800 meters, which allows bees to gather pollen from chestnut, apple, pear and peach trees. Such beehives are ideal homes for grey Caucasian bees. That is why preserving tekne means preserving the populace of local bees.
Nevertheless, because mobile hives were introduced in the 19th century, the less-productive tekne have been used rather rarely. Besides, making tekne costs more and the honey produced with this method differs greatly from the ordinary one – it is darker and thicker, its flavor and aroma are more intense. It is not considered as an everyday product, rather an expensive delicacy for foodies.
Khary Bulbul
A type of orchid, registered in the “Red Book of Endangered Species”, which grows on mountain slopes and fields of Karabakh’s Shusha. The petals of Khary Bulbul are velvet-like, purple or burgundy. They resemble a bird, which is signified in the name – “bulbul” means “nightingale” in Azerbaijani.
A beautiful flower, depiction of which can be often seen on Azerbaijani carpets, has become the symbol of Karabakh. Khary Bulbul is closely connected with local culture and legends. For instance, according to one of the tales, a Iranian Shakh of the 18th century built a garden for his beloved wife. He planted all the flowers in that garden, which usually grew in Shusha - where she was from. But Khary Bulbul was not one of those – it cannot grow anywhere else but home.
People of Karabakh make medicinal brews from Khary Bulbul – to treat cardiovascular diseases.
This story was written with the support from the Azerbaijan Tourism Board. The Təzə People editorial board expresses deep gratitude to Sakina Asgarova – Head of Gastronomy Tourism Management and Anar Latifzada – Specialist of Gastronomy Tourism Management.