Leyne.co: həsirçilik sənətinin yaşadılması həm Lənkəran cəmiyyətinə,həm də təbiətinə necə kömək edə bilər
Insanlar
Leyne.co — həsir toxuma kimi qədim talış ənənəsini yaşadan qadın icmasıdır. Bu sosial biznesi mədəniyyət menecmenti üzrə mütəxəssis Günay Rzazadə təsis edib. “Təzə People” jurnalı ilə söhbətində o, iyirmi birinci əsrdə xalq sənətkarlığının bərpasının əhəmiyyəti, məsuliyyətli sahibkarlığın mahiyyəti və qamışdan hazırlanan məhsulların sosial və ekoloji problemlərin həllinə verə biləcəyi töhfə haqqında danışıb.
Mən Lənkəran şəhərində talış ailəsində doğulub boya-başa çatmışam. Şəhər dəniz səviyyəsindən aşağıda yerləşdiyindən rütubət səviyyəsi xüsusilə yay aylarında yüksək olur. Bu coğrafi xüsusiyyət talışların həyat tərzinə ciddi təsir göstərmiş, yerli mədəniyyətin müəyyən mənada məzmununu müəyyən etmişdir.
Qamışlıqlar regionumuzun bataqlıq ərazilərində mövcuddur. Lığ və pizə adlandırdığımız iki qamış növü xüsusilə rütubəti tam şəkildə canına çəkir. Burada əsrlər boyu insanlar həmin qamış növlərindən zənbillər, çantalar, ayaqqabılar, xalçaların altına sərilən həsirlər və məişətdə istifadə olunan digər əşyaları toxuyurlar. Hətta Sovet İttifaqı dövründə Lənkəranda hələ də həsirçilik sənəti ilə məşğul olan insanlar var idi, amma plastik və sellofandan istifadə yayıldıqca bu istehsal sahəsi qısa bir zamanda tənəzzülə uğradı. Bundan başqa qamışların yığılması həddindən artıq çətin bir prosesdir. Qamışlar bataqlıq ərazilərdə bitdiyi üçün qadınlar yığım zamanı ilan və digər həşəratlarla mübarizə aparmalı olurlar ki, bu da kifayət qədər təhlükəlidir. Daha sonra isə qamışı günəş şüaları altında qurutmaq və sudan qorumaq lazımdır, əks halda o xarab ola bilər. Bütün bu çətinliklərə və 90-cı illərə xas iqtisadi problemlərə görə həsirçilik sənəti bizim bölgəmizdə diqqətdə kənar qalmış və az qala unudulmuşdur.
Əvvəllər burada hər kəsin həsirçilik sənəti ilə məşğul olan qonşusu, dostu, tanışı var idi. Hətta mənim atam da uşaq olarkən yay tətilində böyüklərə qamış yığmağa kömək edirdi.
Mən həmişə bu irsi Lənkərana qaytarmaq istəyində olmuşam
Turizm və mədəniyyətin menecmenti sahəsində təhsil aldığım üçün biznesə əsaslanaraq yerli mədəniyyəti inkişaf etdirməyin yolları haqqında öyrənmək imkanım olub. Mən istəməzdim ki, məni etnik azlıq mövzusunu istismar edən və onun mədəniyyətini əmtəə kimi satan şəxs kimi qəbul etsinlər. Bu mənim prinsiplərimə ziddir. Amma mən eyni zamanda hesab etmirəm ki, sənətlə yalnız estetika və gözəllik naminə məşğul olaraq onu ilahiləşdirmək lazımdır. Odur ki, doğrudur, bu sənət mədəni irsinin bir parçası olsa da, bu sahədə çalışmaq praktiki cəhətdən əlverişli olmalıdır. Əl işləri satıla bilməlidir, əks halda biz bu sahəni inkişaf etdirə bilməyəcəyik.
Bir çox insanlar sosial sahibkarlığı adi sahibkarlıqdan ayırır və mənim zənnimcə, bu, tam mənada düzgün deyil. Bizim haqqımızda tez-tez deyirlər ki, biz “sosial” sahibkarlıqla məşğul oluruq. Amma biz normal insanyönlü sahibkarlıqla məşğul oluruq. Yəni bu elə sözün ilkin mənasında sahibkarlıq fəaliyyətidir.
Sahibkarlıq vasitəsilə yerli mədəniyyətin qorunması, qadın hüquqları və iqlim dəyişikliyi problemlərinin həllinə töhfə vermək istərdim. Bu mənim üçün çox vacibdir, çünki mən həm bu icmanın üzvüyəm, həm də ətraf mühit problemlərinin Yer kürəsinin hər bir sakinini narahat etməli olduğunu düşünürəm. Bizim Leyne.co icmasının əhəmiyyəti ondadır ki, bu cür çətin məsələlər üzrə kiçik həllər axtarır və tapır.
Birincisi, həsirdən hazırlanan məmulatlar çox tez parçalanır (təbiətdə həll olunur), yəni bu ətraf mühiti çirkləndirməyən ekoloji cəhətdən təmiz məhsuldur. İkincisi, bizim cəmiyyətimizdə dəstəyə ehtiyacı olan qadınlar toplaşır. Biz qadınlara sənət öyrədirik və daha sonra onları işlə təmin edirik. Məsələn, əməkdaşlıq etdiyimiz üç yerli usta üç ay ərzində icmamızın 15 qadın üzvünə həsir toxuma sənətini öyrədib. 2022-ci ilin noyabr ayının sonundan etibarən biz sifarişləri qəbul etməyə başlamışıq. Bu müddət ərzində bizim qazancımız 1000 manata yaxın vəsait təşkil edib ki, bu bizim üçün böyük pul məbləğidir. Axı, icmamıza yeni qoşulan qadınlar qısa müddətdə bu işə başlayıblar, onlar hələ həsir sənətinin incəliklərinə tamamilə yiyələnməyiblər və peşəkar ustalar kimi sürətli işləmək qabiliyyətinə sahib deyillər. Lakin onlar öz əməkləri sayəsində artıq gəlir əldə edirlər və bu çox şeyə dəyər.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, Leyne.co icmasında çalışan qadın ustalarımız üçün bu təkcə bir iş deyil, həm də qarşılıqlı dəstək imkanıdır. Bir neçə gün öncə WhatsApp qrupumuzda icma üzvlərimizdən biri rəfiqəsinin ağır xəstə olan övladı barəsində məlumat paylaşmışdı. Əməkdaşlarımız aztəminatlı ailələrdən gəlmələrinə baxmayaraq çox çevik dəstək göstərdilər. Başqa bir nümunəni də qeyd edə bilərəm. İcmamımızın ağbirçək üzvünün əlində nasazlıq olduğuna görə o, daha həsir toxumağa davam edə bilmirdi. İcmamızın üzvləri həmin xanımın ad günündə hədiyyə ilə onu təbrik etməyə getmişdilər. Belə anlar məni xoş mənada həm təəccübləndirir, həm də sevindirir. Həmrəyliyimizi hiss edirəm, bir icma olduğumuzu anlayıram.
Biz qədim mədəniyyəti inkişaf etdirsək də, onu müasir üslubda təqdim edirik. Əvvəllər bizi Instagram və Pinterestdə dərc olunan sənət nümunələri ilhamlandırırdı, daha sonra biz özümüz məhsulları dizayn etməyə başladıq. Təcrübə yolu ilə biz qamışdan nələrin hazırlanıb-hazırlana bilinməyəcəyini anladıq, yəni materialın xüsusiyyətlərini hiss etdik. İndi bizim qadın ustalarımız qamışdan təkcə ənənəvi talış zənbilləri deyil, həm də dəbli klaçlar, bel çantaları və xonçalar (çərəz və şirniyyat üçün kiçik qablar) toxuyurlar. Belə çıxır ki, bu təkcə istehsal deyil, eyni zamanda bu bir sənət növüdür.
Qadınlar buraya ancaq pul qazanmağa görə gəlmirlər, bu onlar üçün həm də incəsənət-terapiyadır
Bu yaxınlarda BMT-nin ixtisaslaşmış təşkilatlarından biri bizdən səbətlər sifariş edib və böyük məbləğdə pul vəsaiti ödəmişdir. Bu çox gözəldir, amma biz ümumiyyətlə istəyirik ki, bizim məmulatlarımız yalnız yüksək gəlirli qruplar üçün deyil, bütün insanlar üçün əlçatan olsun. Xalq sənəti tez-tez etnik amilin istismarına çevrilir, çünki gözəl hekayələr və marketinq kampaniyaları işləyib-hazırlamaq hal-hazırda çox dəbdədir. Mən istəməzdim ki, bizim fəaliyyətimiz də eyni cür qavranılsın. İstərdim ki, icma ədalətli qiymət əsasında fəaliyyət göstərsin: materialın dəyəri, qadınların sərf etdikləri səy və vaxt, nəqliyyat xərcləri və başqa xərclər hesablanmalı və ümumi qiymət çıxarılmalıdır.
Çox arzu edirəm ki, həm Azərbaycanda, həm də onun hüdudlarından kənarda yaşayan digər etnik qrupların mədəniyyətlərinin inkişafına da töhfə verim. Məsələn, Astara rayonunda Hamoşam kəndi var. Kənd bələdiyyəsinin başçısı Rüfət Əliyev yerli mədəniyyətin dirçəldilməsi və təbliği ilə məşğul olduğumu bilib məni bu gözəl kəndə dəvət etdi.
Hamoşamda qadınlar kilim toxumaq ənənəsini davam etdirirlər. Hələ nənəm mənə deyərdi ki, o, balaca olanda Lənkərandakı evlərində kilimlər toxunurdu. Lakin bu gün Lənkəranda kilimçilik sənəti artıq unudulub, Hamoşamda isə tənəzzülə uğrasa da, hələ də yaşayır.
Kilim sənətindən anlayışı olan dostlarımın fikrincə, Hamoşam qadın ustaları çox keyfiyyətli məhsullar hazırlayırlar. Sovet dövründən qalma ənənəvi əşyalar istehsal olunsa da, qadınlar yeni forma və naxışlar üzərində də işləyirlər. Onlar öz xalçaçılıq məktəblərini digər Azərbaycan xalçaçılıq məktəblərinin təcrübəsinə əsaslanaraq inkişaf etdirirlər.
Hələlik biz yalnız təbliğat işində köməklik göstəririk və kilimləri Bakıda və Lənkəranda məhsullarımızı satdığımız mağazalarda sərgiləməyi planlaşdırırıq. Ancaq gələcək üçün böyük ümidlərimiz var. Mən xəyal edirəm ki, Hamoşamın özündə də satış və sərgi salonu açılsın. Həmin satış və sərgi salonu üç otaqdan ibarət olacaq: onların birincisində qadın ustalar sap hazırlayıb boyayacaq, ikincisində - xalça toxuyacaq, üçüncüsündə isə xalçaları qonaqlara nümayiş etdirib satmaq imkanları olacaq. Əminəm ki, bu rəngarəng prosesi düzgün təqdim etsək, kəndə çoxlu sayda alıcı və turist cəlb edib yeni nəfəs gətirə biləcəyik. Ən nəhayət, axı niyə kənd turizmdən qazanc əldə etməsin ? Biz turistlərin rahatlığı üçün hər şeyi yenidən qurmalı deyilik, xeyr, amma biz sahibkarlıq alətlərindən istifadə edərək mədəni irsimizi inkişaf etdirə bilərik.
Əvvəl də qeyd etdiyim kimi Azərbaycandan kənarda olan digər xalqların da mədəni irsi mənim üçün çox maraqlıdır. Məsələn, Gürcüstanın Zuqdidi şəhərində "Hands for peace" təşkilatı var və həmin təşkilata rəhbərlik edən Maka çox fəal bir qadındır. Bu da bir qadın cəmiyyətidir ki, orada qadınlara toxumağı öyrədirlər. İndi biz onların Lənkərana səfərini təşkil etmək üçün fəal şəkildə qrantlar axtarırıq. Biz qadınları biri-birləri ilə tanış etmək istəyirik. Məqsədimiz onlara bir-birlərindən əl işləri sənətlərini öyrənmək, gündəlik qayğılarından azca da olsa yayınmaq və əylənmək imkanı verməkdir. Axı yalnız iş görmək deyil, başqa mədəniyyətlərlə tanış olmaq və ünsiyyət qurmaq da çox vacib və xoş təcrübədir.
Leyne.co məhsullarını tapa biləcəyiniz məkanlar
Bakı:
Project Flat.Az
W-Space
Lənkəran:
Tor Coffeeshop
Lankaran Xan Sarayı
Nilado Green Hotel
Məqalə mənim yaddaşımda əsl lənkəranlı kimi əbədi qalacaq Mehman Rzayev Talışinskiyə həsr olunub. Əziz əmi, həyatımda gördüyüm ən azad, və ən maraqlı insan idin…heç kim məni sənin kimi dəstəkləmədi... Heç kim məni sənin kimi başa düşmədi və hiss etmədi... Mədəniyyətimizi qoruyub saxlamaq üçün bütün səylərim sənin adınla bağlı olacaq.

Leyne.co – a women-led community, revitalising the ancient Talysh tradition of reed wicker work. This community based entrepreneurship was founded by Gunay Rzazada, a specialist in the field of cultural management. She spoke to Təzə People and explained why folk crafts have to be revived in the 21st century, what responsible entrepreneurship should be like and what social and ecological issues can be solved by clutch bags made of reeds.
I was born and raised in Talish family in Lenkoran – a town on the shores of the Caspian Sea, in the south-eastern part of the country. It is located in the lowlands, that is why humidity is very strong here, especially in the summer. This geographical characteristic massively influenced the Talish’s way of living and, to a certain extent, defined our culture.
Lots of reeds grow in the swampy area around us. We call them liğ and pizə - those are two types of reeds, which efficiently absorb water. For centuries, those reeds have been used to make baskets, bags, shoes, carpet mats and household items. Even in the Soviet times people in Lenkoran were engaged in reeds-based crafts, but this industry deteriorated with the mass production of plastics and cellophane. Besides, gathering reeds is a very complicated process. One has to work in a swamp full of snakes and insects – and that is quite dangerous. After which, those reeds need to be dried under direct sunlight. And god forbid one drop of water from falling on it – this immediately spoils the reeds. Because of all these complications, paired with economic troubles of the 1990s, this craft was abandoned and almost forgotten in this part of the land.
Back in the days, everyone had a neighbor or a friend who would be engaged in this craft. Even my father helped the adults gather reeds when he was a kid and came here for the summer holidays.
I’ve always wanted to revive this tradition in Lenkoran
I studied at the faculty of tourism and cultural management, so I know well how to develop local culture based on business. I don’t want to be seen as a person who exploits the subject of ethnic minorities and sells culture as merchandise. I am not into that. But I also don’t think that art must iconized and that people should be into it simply for aesthetics and beauty. That’s why I’ve always been saying that yes – this is art and cultural heritage of the Talish people, but it must also be practical. Crafts should be sellable; otherwise, there would be no development. Many tend to separate socially-oriented entrepreneurship from general entrepreneurship, but, in my view, this is not right. People often say about us that we are engaged in “socially-oriented entrepreneurship”. But we are actually into normal entrepreneurship, personified – just like it should be.
From a business standpoint, I wanted to contribute to solving issues like cultural assimilation, women’s rights and climate change. For me this is all very important – I am a woman, I am Talish and ecological issues, in my mind, should concern everyone on planet Earth. And our Leyne.co project is seeking and finding small solutions for these huge issues.
First of all, products made of reeds decompose quickly – it is an ecologically clean product, which does not harm the environment. Secondly, our community gathers women, who need support. We teach them and provide them with employment. I hired three craftsmen who spent three months teaching 15 women the skill of reed plaiting. Since the end of November 2022 we started taking orders. Over that time we’ve managed to earn around 1000 manat – and for us this is a sizeable sum. Because we’ve only just begun – the girls are not yet as quick in their work as professional craftsmen, but they are already earning money for this and that feels very valuable to us.
It is very important that for our craftswomen this is not just a job at Leyne.co. A few days ago, I saw a message on a group chat in WhatsApp – one of the women said that her friend’s child was very sick. Despite that our members come from low-income families, they responded and donated money to her. And here is another example. We had a rather elderly woman working for us, who had problems with her hand and could no longer be engaged in reed plaiting. Our women bought a present for her on her birthday and came to congratulate her. And things like that both surprise me and make me feel happy – thanks to them I feel that we are united, that we are a community.
We are developing an ancient culture, but we are doing it in a modern way. At first, we were inspired by examples from Instagram and Pinterest, then we started creating our own designs. Eventually, we came to understand what could and what could not be made of reeds. Understood the peculiarities of this material. Now, our craftswomen not only make traditional Talish baskets of these reeds, but also fashionable clutch bags, backpacks and honches (small bowls for nuts and sweets). So, in a nutshell, this is not just a production – this is a form of art.
Women come here not just to earn money, this is also like art-therapy for them
Not too long ago, one of the divisions of the UN ordered baskets from us and paid a lot of money. This is great, but we really want our products to be accessible for everyone, not just those who are ready to spend. Crafts often turn into exploitation of the ethnic, because that has been the trend of today – to develop pretty-looking stories and marketing tricks. I don’t want this here. I want things to be honest, when the cost of the materials, the labor and the time of these women, the transportation costs – all of that is taken into account when our community decides on a fair price for every product.
I have a dream of reaching out to other ethnic groups in Azerbaijan and beyond. For example, there is a village of Hamosham in the Astara district. The Talish people also live there, but they belong to a different movement within Islam – the Sunni. Rufat Aliyev, the head of the local municipality, learnt from someone that I was engaged in revitalization and promotion of the Talysh ethnic culture. So he invited me to this wonderful village.
Women of Hamosham are keeping the Talysh carpet-weaving tradition alive. My grandmother told me that when she was small – kilim carpets were weaved in our own home. But this craft has been forgotten in Lenkoran, while in Hamosham it is still alive – even despite being in a deteriorated state. According to my friends who know what a good carpet looks like, the craftswomen of Hamosham make high-quality things. Many of those have been produced since the Soviet days, but they are also creating new forms and patterns. They turn to experience other carpet-weaving schools in Azerbaijan, as well as developing their own.
For now, we only help them with promotion and plan to put their carpets on sale – at trading vendors in Baku and Lenkoran where we sell our products. But I have a dream that in the future there will be a designated show room in Hamosham. It will have three rooms. In the first – craftswomen will be coloring the threads. In the second – they will be weaving those carpets. And in the third – they will be selling these carpets. I am sure that if we market this vivid process in the right way, this would attract buyers, tourists and the village will enjoy a totally new life.
At the end of the day – why not earning some money for the village from tourism? We don’t have to rebuild everything to suit tourists’ taste, but we can develop our cultural heritage using the tools of entrepreneurship.
Not only the cultural heritage of the Talish people interests me, but also that of other ethnic groups, even outside of Azerbaijan. For instance, in the Georgian town of Zugdidi, there is an organization called “Hands for Peace”, run by a very active girl – Maka. It is also a community of women, where they are being taught needlework. We are now actively looking for grants, which would fund their trip here, to Lenkoran. We want them to meet our women here, give them an opportunity to learn from one another and then organize a festival – so that they can leave their everyday working routine aside and have a little fun. You cannot be working all the time – it is important to have pleasant conversations and get acquainted with different cultures.
This article is dedicated to Mekhman Rzaev Talyshinsky, who will always remain in my memory as the true Lenkoranian. Dear uncle, you are the most free and the most interesting man I’ve met in my life. No one has ever supported me as much as you did. No one has ever understood and felt me as you did. My efforts to preserve our culture will forever be connected with your name.