İki ildən sonra Təzə Bazar öz qapılarını bakılıların və şəhərimizin qonaqlarının üzünə açacaq. Biz layihə heyəti ilə gələcək bazar, onun konsepsiyaları, yeni icarədarlar və bu yerin necə olacağı barədə danışmışıq.
İstərdik sizə yenilənmiş bazarın yaradılması üzərində çalışan insanları təqdim edək. Bu, memarlardan, dizaynerlərdən və layihənin ideoloqlarından ibarət çoxmillətli bir heyətdir.
Ginza Layihəsi — infrastruktur obyektlərinin yaradılması üzrə kompleks layihələri həyata keçirən beynəlxalq holdinq. Hazırda Ginza Layihəsi Rusiyada, habelə bütün dünyada, o cümlədən Azərbaycan, Gürcüstan, Böyük Britaniya, ABŞ və Çində 150-dən çox konseptual layihə həyata keçirir və onları idarə edir. Holdinqin mühüm fəaliyyət istiqaməti – bazar məkanlarının yaradılması və onların idarə olunmasıdır. Heyətin vizit kartı Moskvada Danilov bazarı - bütün Rusiyada bazar rekonsepsiyalarının başladığı ən yaşlı və əlamətdar ticarət meydançası olmuşdur.
Cobalt — Azərbaycanda uğurlu layihə bürolarından biri. Heyətin tərkibində beynəlxalq layihələndirmə təcrübəsi ilə müxtəlif ölkələrdən olan memarlar və dizaynerlər vardır. Cobalt yaşayış və ictimai binaların memarlığı üzrə ixtisaslaşmışdır, lakin, şirkətin portfelində tarixi obyektlərin yenidən qurulması və urbanizasiya layihələri də vardır. Ötən il Cobalt-ın layihəsi üzrə fiziki məhdudiyyətləri olan insanlar üçün Yaradıcılıq mərkəzi inşa edilmişdir, bu gün bütün ölkə üçün əhəmiyyət kəsb etməklə, istirahət və iaşə üçün yol stansiyalarının irimiqyaslı infrastruktur layihəsi həyata keçirilir.
Evdokimov.design studiyası — bütün dünyada unikal iaşə mərkəzləri yaradan ukraynalı memarlar və dizaynerlər qrupu. 2015-ci ildən heyət Gürcüstan, Azərbaycan, Çin və BƏƏ-də fəaliyyət göstərir.
— Layihəyə dair öz baxışınız haqqında danışın.
Evdokimov.design (Yevgeniy Yevdokimov və Maksim Kiriçenko – daxili məkanların memarlığı və tərtibatı): Bizim vəzifəmiz şərq üslubunda olan bir bazara innovativ baxışı təqdim etmək idi. Təzə Bazar dizayn-konsepsiyası qonaq qəbulu və qastro-mədəniyyət sahəsində müasir dünya trendləri, habelə ölkənin zəngin ənənələri və müasir şəhərlilərin ehtiyacları əsasında yaranmışdır. Biz, şəhər həyatının vuran ürəyi kimi bazarın əvvəlki funksiyasını saxlayacağıq. Bizim layihəmiz köhnə bazar mühitini bərpa etməkdir: hər bir şeyin – təzə ərzaqlar, ekzotik məhsullar, xalçalar, bəzək əşyaları, ədviyyatlar, qida, mebel və suvenirlərin satıldığı canlı ticarət bir neçə məhəllənin ərazisinə səpələnəcəkdir.
— Siz bazar konsepsiyasının yaradılması üzərində necə işləmisiniz?
Ginza Project (Olqa Kukoba və Yekaterina Qavinskaya - yaradıcı komanda): Bizim heyətimiz bütün ölkəni dolaşmışdır, biz hətta ən ucqar və yüksək dağlıq rayonlarda olduq, həqiqi bazar ruhunu tutmaq və hiss etmək, bu xüsusi mədəniyyəti dərindən dərk etmək və hər gün öz əlləri ilə Azərbaycan irsini yaradan istedadlı insanların şövqü ilə yüklənmək üçün onlarla bazara baş çəkdik və yerli sakinlərlə tanış olduq.
— Bazarda nə almaq mümkün olacaq?
G: Burada hər şey Made in Azerbaijan olacaq: ölkənin bütün regionlarından ən yaxşı məhsullar, təamlar və mallar. Biz müasir rahatlığı şərq koloriti ilə, zəngin ticarət məkanlarını isə həqiqi kafe və dəbə uyğun qəhvəxanalarla uyğunlaşdırmaq fikrinə düşdük. Təzə bazarda, biz, öz əcdadlarının ənənələrini davam etdirən ən istedadlı ustaları və sənətkarları cəlb etməklə yerli mədəniyyətin zənginliyini həqiqi şəkildə üzə çıxaracağımıza ümid edirik. Eyni zamanda, gələcək bazarın ziyarətçilərini ölkə ilə onun qastronomik ənənələri vasitəsilə tanış etməyi planlaşdırırıq.
Burada hər şey Made in Azerbaijan olacaq: ölkənin bütün regionlarından ən yaxşı məhsullar, təamlar və mallar.
— İcarədarları necə seçəcəksiniz?
G: Biz artıq Təzə İnsanlar proqramının işə salınması üzərində çalışırıq. Onun vəzifəsi bazarın ruhunu və onun əsas qəhrəmanlarını – Təzəni yaddaşlarda Bakıda məşhur ticarət məkanı kimi yaşadan satıcıları - qoruyub saxlamaqdır. Biz, həmçinin, müasir Azərbaycan mədəniyyətini və qastronomiyasını yaradanları – dekorativ-tətbiqi sənət ustalarını, restoran sahiblərini, fermerləri və istehsalçıları axtarırıq. Bizim üçün vacib olan tək bazarın əsas köhnə icarədarlarını saxlamaq və yenilərini yığmaq deyil, həm də onun ətrafında mehriban icma yaratmaqdır. İnşaat işləri başa çatdıqdan sonra, insanlar Təzə bazarda öz yerlərini tutacaqlar.
— Siz memarlıq konsepsiyasını qısaca necə ifadə edə bilərsiniz? Gələcək bazarın simasını hazırlayarkən sizi nə ruhlandırdı?
Cobalt (Karlis Saltups və Yekaterina Morozova – memarlar): Yenilənmiş Təzə Bazar konsepsiyasının yaradılması üçün ilham verən Bakının tarixi mərkəzi olmuşdur. Şəhərin nüvəsi – İçərişəhər – özü orta əsrlər Bakısının bütün mərkəzi rayonunu bir vahid arteriyada birləşdirən, çoxsaylı karvansaraylarla hörülmüş geniş ticarət küçəsi olmuşdur. İlk əvvəldən, biz, Təzə Bazar planını əyri-üyrü küçələr, işıq düşməyən meydanlar, rahat həyətlər və öz memarlıq qayələri ilə orta əsrlərə aid şərq şəhəri şəklində təsəvvür edirdik.
— Nə üçün köhnə bazarı yenidən qurmaq deyil, yeni binanı layihələndirmək zərurəti yarandı?
C: Təzə Bazar təxminən 70 il əvvəl ticarət meydançası kimi yaranmış və bütün bu müddət ərzində fasiləsiz şəkildə həm funksional, həm də məkan baxımından dəyişikliyə uğramışdır. Həm də bazarı əhatə edən mühit dəyişmişdir: ətrafda köhnə kompleksin memarlığına qarşı da yeni tələblər diktə edən müasir ictimai və yaşayış binaları peydə olmuşdur. Təzə Bazarın köhnə binasının çoxlu sayda çatışmazlıqları var idi – qurğuların, fasadların, interyerlərin köhnəlməsi, azhərəkətli əhali qrupları üçün əlçatan olmama, habelə parklanma, logistika və ərzaqların düzgün saxlanılması ilə bağlı ciddi problem mövcud idi. Bu funksiyaları istənilən halda binanın əvvəlki hüdudlarına sıxışdırmaq mümkün deyildi. Yeni bazar kompleksində əlçatanlığı, açıqlığı, istirahət üçün yerlərin mövcudluğunu təmin etmək, yaşıllaşdırmanı, cəlbedici maşrutları nəzərdə tutmaq və ən aktual memarlıq qərarlarından yararlanmaq vacib idi.
— Yəni bazar tamamilə yeni olacaq?
G: Biz keçmişi qiymətləndiriik və varisliyi saxlamaq istəyirik, amma bazar muzey deyil. Əsl bazar – həmişə şəhərin əksidir, onun portretidir, burada və indi baş verən bütün vacib olanların mərkəzidir. Memarlarımız qeyd etdikləri kimi, şəhərlərin inkişafında bazarlar həmişə xüsusi rol oynamışlar. Bakıda da bazar birinci ictimai məkan qismində çıxış etmişdir. Burada insanlar tək yeni məhsullar almaq imkanına malik deyildilər, onlar bu məkanda həm də özlərini böyük cəmiyyətin bir hissəsi kimi hiss edirdilər.
Biz Təzə Bazarın bazasında, məcburi funksiyalardan əlavə asudə vaxtı maraqlı və faydalı keçirmək imkanı ilə ənənəvi bazarlar mühitini saxlayan yeni tipli bir məkan yaratmaq istəyirik. Biz tək Bakı üçün deyil, bütün ölkə üçün yeni qastronomik mərkəz yaradaraq, Təzə Bazara onun tarixi əhəmiyyətini qaytarmağa çalışırıq.
Əsl bazar – həmişə şəhərin əksidir, onun portretidir, burada və indi baş verən bütün vacib olanların mərkəzidir.
— Ətraflı danışın, təzə bazarın layihəsində hansı məkanlar nəzərdə tutulur?
Е: Biz funksional zonalaşdırmanı tam şəkildə nəzərdən keçirdik. Təzə Bazar 300-dən çox pərakəndə satış nöqtəsindən və ümumilikdə 15 000 kvadrat metrlik sahə ilə ictimai iaşə obyektlərindən ibarət olacaq. İri yarmarka meydanı yaranacaq. Ticarət dükanları bazarın mərkəzi hissəsini tutacaq, küçələrdə isə təzə bişirilmiş şirniyyatlarla piştaxtalar yerləşəcək, yanından keçmək mümkün olmayan ətirli göyərti və təzə tərəvəz və meyvə satılan yerlər olacaq.
Ticarət hissəsindən başqa, bazarda 30-dən çox unikal kafe, restoran və qəlyanaltını, kulinariya məktəbini, dequstasiya zonası və yaşıllaşdırılmış açıq terassla şərab kolleksiyasını əhatə edən ikimərtəbəli qastroklaster fəaliyyət göstərəcəkdir.
Təzə Bazarın layihələndirilməsinin vacib aspekti – inkişaf etmiş infrastrukturdur: bazarın bütün həyat fəaliyyətinə xidmət edən iri istehsalat hissəsi, texnoloji istehsalatlar, anbarlar, texniki məkanlar, heyət və ofislər üçün zonalar.
— Layihənin ən səciyyəvi xüsusiyyəti nə olacaq?
Е: Layihənin fərqliliyi – hər bir ziyarətçinin həqiqi təamların hazırlanması prosesini əyani şəkildə görə bilməsi üçün nümayiş etdirilən çoxsaylı istehsalatlar. Mədəni-əlyəncəli tədbirlər üçün meydançalar və açıq havada həm ictimai, həm də ayrıca zonaların – açıq terrasların geniş ərazisi mühüm məna kəsb edən qayələr olacaq.
C: Bu cür dolğun məna kəsb edən struktur tək Təzə Bazarın şəhər toxumasına daxil olmasını təmin etməyəcək, eyni zamanda onu ictimai həyatın çəkici bir qüvvəsinə çevirəcəkdir. Qonaqlar bura uşaqlarla gələ biləcəklər, biz, bu məqsədlə uşaqlar üçün oyun zonasının layihəsini də hazırlamışıq, kölgəli bağçalarda bir fincan çay içməklə istirahət etmək, yarmarka meydanında isə, planlaşdırıldığı kimi – sevimli satıcılarla görüşmək və şəhər xəbərlərini müzakirə etmək mümkün olacaq.
— Tədbirlər proqramınının olmasını planlaşdırırsınızmı?
G: Əlbəttə! Hələ açılışa qədər ölkə boyu dolaşan festival təşkil etmək niyyətindəyik. Beləcə, biz, Təzə Bazara ölkənin bütün regionlarından və tarixi məskənlərindən mütəxəssislər və təamlar cəlb etmək üçün yeni istedadlar və dadlar tapacağıq.
Sonra isə bazarda ən fərqli maraqları olan qonaqlar üçün illik tədbirlər proqramı həyata keçiriləcək. Bizim heyətimiz artıq bir neçə nəfər tərəfindən ifa edilən kamera musiqisindən tutmuş irimiqyaslı şəhər festivallarına və konsertlərə qədər formatlar üzərində işləyir. Planlaşdırılan tədbirlər arasında qastronomik ustad dərsləri, uşaqlar və böyüklər üçün sənət emalatxanaları, şəhər bostanının təşkil olunması, istirahət günləri fermer yarmarkaları, milli bayramların qeyd olunması və bir çox digər məqamlar da var.
— Bizim oxucularımıza və Təzə Bazarın gələcək müştərilərinə nə demək istərdiniz?
G: Biz insanlar üçün və insanlar haqqında bir bazar yaratmağa çalışırıq. Bizim bütün geniş heyətimiz arzulayır ki, hər bir şəhər sakini özünü onun bir hissəsi kimi hiss etsin. Buna görə də, bakılılar gələcəkdə bazarda nə görmək istədiklərini bizə danışsalar şad olarıq. Biz sizinlə ideyalarınızı sosial şəbəkələrdə bölüşəcəyik və onlardan ən yaxşılarını yeni konsepsiyaya daxil etməyə çalışacağıq. Öz qeydlərinizi məhz burada bizimlə bölüşə bilərsiniz. Gözləyəcəyik!

In two years, Təzə Bazar will open its doors to residents of Baku and guests of Azerbaijan’s capital. We spoke to the project’s team about the Bazar’s future, its concept, new tenants and how the marketplace will look.
We want to introduce you to the people working on creating the rejuvenated marketplace. It is a multi-national team, consisting of architects, designers and ideologists of the project.
Ginza Project is an international holding realizing complex projects on creating infrastructure. Currently, Ginza Project owns and manages more than 150 concept projects in Russia and all over the world, including Azerbaijan, Georgia, UK, USA and China. One important vector in the holding’s work – creation of market spaces and managing them. The company’s signature project is the Danilovsky Market in Moscow – the old and landmark trading site, which kick-started the spree of reconceptualization of marketplaces all across Russia.
Cobalt is one of the most successful design bureaus in Azerbaijan. The team consists of architects and designers from different countries with international project experience. Cobalt specializes in architecture of residential and public buildings, as well as reconstruction of historic sites and creation of urban projects. Last year, Cobalt was in charge of a project to build an Artistic center for people with physical disabilities. Today the company is involved in a large-scale infrastructural project of on-the-road rest and food stations, which carries national significance.
Evdokimov.design is a Ukrainian team of architects and designers, which have been creating unique food spaces across the world. Since 2015, the team has been operating in Georgia, Azerbaijan, China and the UAE.
— Tell us about your vision of the project
Evdokimov.design, Evgeny, Chief architect and designer: Our job was to present an innovative view of an oriental marketplace. The design and concept of Teze Bazar were created based on modern global trends in hospitality and gastronomic culture, keeping in mind also the country’s rich traditions and the needs of the city’s residents today. We shall preserve the initial functions of the marketplace – the beating heart of the city’s life. Our project will re-create the atmosphere of an ancient bazar – bustling trade will occupy a large space, where everything will be sold. Fresh groceries, exotic goods, carpets, jewelry, spices, food, furniture and souvenirs.
— How did you work on the market’s concept?
Ginza Project, Olga and Ekaterina, Creative team: Our team toured the entire country, we even went to distant and high-mountain areas. Visited dozens of markets, met locals – to grasp and feel the spirit of an authentic bazar. Get inspired by this unique culture and get energized by enthusiasm of talented people, who are creating Azerbaijan’s legacy every day.
— What would one be able to buy at the market?
G: Everything made in Azerbaijan will be here – the best groceries, dishes and goods from all parts of the land. We have envisioned a mix of modern-day comfort and oriental vibe. While lavish trading rows will be filled with authentic cafes and trendy coffee shops. We are hoping to genuinely recreate the richness of local culture at Teze Bazar by bringing in the most skilled craftsmen, who are continuing their ancestors’ traditions. And we are planning to get our future visitors acquainted with the country through its gastronomic traditions.
Everything made in Azerbaijan will be here – the best groceries, dishes and goods from all parts of the land.
— How will you pick future tenants?
G: We are already working on launching the “Teze People” program. Its task is to maintain the spirit of the marketplace and keep its main heroes – the merchants who preserve the memories of Teze as the landmark trading site of Baku. We are also looking for those creating the modern Azerbaijani culture and gastronomy. Craftsmen, restaurateurs, farmers and producers. It is very important to us – not just to keep the key tenants of the past and find new ones, but also to create a friendly community around the market. When construction works finish, these people will take their places at the new marketplace.
— How can you describe the architectural concept? What were you inspired by when you worked on the outlook of the future marketplace?
Cobalt, Carlis, Chief architect: Our inspiration for the concept of the rejuvenated Teze Bazar was Baku’s historic center. The core of the city – Icheri Sheher – represented a wide trade street, intertwined with multiple caravan-sarais, which united the entire central part of medieval Baku into a single artery. From the very onset, we pictured Teze Bazar as a medieval oriental city, with curvy streets, intimate squares, cozy backyards and peculiar architectural features.
— Why was it necessary to create a new building instead of renovating the old marketplace?
C: Teze Bazar formed as a trading site approximately 70 years ago, and all this time it has been changing – both in terms of functionality and its space. The surrounding environment was changing too – modern public and residential buildings sprung up around the marketplace, which have been dictating new requirements to the old building’s architecture. The previous building of Teze Bazar had many drawbacks – dilapidated structures, facades and interiors. Inaccessibility for people of limited mobility. There were also issues of parking, logistics and conservation of food. All these functions could not have been included into the old building’s parameters – even If we wanted. It was important to provide accessibility, openness, abundance of resting spots, greenery, immersive routes and the most up-to-date architectural solutions for the new marketplace complex.
— So the marketplace will be entirely new?
G: We value the past and want to observe continuity. But a marketplace is not a museum. A genuine marketplace is always a reflection of a city, its portrait. It is the center of everything important happening here and now. As our architects pointed out, marketplaces always had a special role in cities’ development. And so was the case in Baku – the market served as the first public space. Not only did the people buy fresh groceries here, but they also could feel themselves as part of a large community.
We want to create a public space of a new type based on Teze Bazar, which would maintain the atmosphere of traditional bazars and necessary functions would be supplemented by the opportunities to spend interesting and useful time here. We are aiming at reviving Teze Bazar’s historic significance, by creating a new gastronomic center – not only for Baku, but for the entire country as well.
We value the past and want to observe continuity. But a marketplace is not a museum.
— Tell us more – which spaces will be part of the new marketplace?
Е: We have completely reviewed functional zoning. Teze Bazar will consist of more than 300 spots of retail and food vendors, with a total space of 15 thousand square meters. There will be a market square. Trade stalls will occupy the central part of the bazar, shops with fresh sweets, fragrant greens, fresh fruit and vegetables will be placed in narrow streets – and you won’t be able to just walk past them!
Besides this trading area, there will also be a two-storied gastronomic cluster, which will have more than 30 unique cafes, restaurants and fast food vendors, a culinary school, a wine bar with a tasting area and an open terrace, richly decorated with green trees.
The important aspect of Teze Bazar’s design is developed infrastructure. That means large production capacities, which will keep the market going, technological production sites, warehouses, technical premises, staff areas and office spaces.
— What is the project’s highlight?
Е: The highlight of the project is the variety of production, so that any visitor could delve into the process of creating authentic dishes. Spaces for cultural and entertainment events and large open-air terraces – both public and individual recreation zones – will become important pillars of the concept.
C: Such rich conceptual structure will not only provide for Teze Bazar’s inclusion into the fabric of the city, but will also turn it into the magnet for Baku’s public life. Guests will be able to visit the marketplace with children, we have created a designated children area here. One would be able to enjoy a cup of tea in shaded gardens. And at the market square, one would be able to meet their favorite merchants and chat about the city’s news – as it has always been.
— Are you planning an events timeline?
G: Certainly! Even before the marketplace opens its doors, we are planning to organize a roving gastronomic festival across the country. This is how we will find new talents and flavors, so that Teze Bazar would be filled with specialties and dishes from all regions and historic settlements of the country.
After that, a year-round event program for guests with different interests will be set up at the market. Our team has already been working on formats – from small activities to city-wide festivals and concerts. Among those are gastronomic master classes, crafts workshops for young and old, organizing an urban vegetable garden, weekend farmers’ markets, celebrations of national holidays and much more.
— What would you like to tell our readers and future visitors to Teze Bazar?
G: We are looking to create a marketplace for the people and about the people. Our large team dreams that every city resident will feel part of it. That is why we would be very happy to hear from locals in Baku – what would they like to see at the new marketplace. We will share your ideas on social media and will include the best of them into the new concept. You can leave your feedback here. We will be waiting to hear from you!